TR EN RU

Altınyağ Kombinaları A.Ş.

altinyag

Altınyağ-logo


Türkiye’nin en eski ve köklü sanayi kuruluşlarından biri olarak 1962 yılından bu yana bitkisel yağ üretimi yapan Altınyağ, kuruluşunun 50. yılında Artı Yatırım Holding çatısı altına katıldı.

Altınyağ ve iştiraki Gürtaş’a, piyasadan alınan hisse senetleri ile birlikte ÇEVİK ailesinin yaptığı yatırım tutarı toplamda 53 milyon TL’yi aştı. Artı Yatırım Holding, Altınyağ şirketinin A grubu imtiyazlı yönetim hisselerine sahip oldu. Artı Yatırım Holding bünyesine geçmesiyle birlikte yapılan yatırımların yanı sıra küresel pazara yönelen vizyonuyla da Altınyağ, tarihinin en önemli kilometre taşlarını kaydetti. Altınyağ, bu tarihten itibaren son tüketiciye yönelik ambalajlı yağ üretimini durdurarak küresel pazarda daha karlı gördüğü ham yağ üretimine odaklandı. Öte yandan hem çevre dostu, hem de yemeklik yağ sektörü için ham ve yarı mamul madde özellikleri yanı sıra pazarda talebin giderek arttığı biodizel yakıt üretimine yönelik yarı rafine bitkisel yağ üretimine de başlandı.

Altınyağ İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yüksek teknolojik donanıma sahip tesislerinde deneyimli ekibiyle ayçicek tohumu, soya fasulyesi, kanola tohumu, keten tohumu, ketencik tohumu gibi bitkisel yağlı tohumlardan ham yağ, yarı rafine ve tam rafine yağ ile yem sektörünün vazgeçilmez ihtiyacı olan muhtelif yağlı tohum küspe üretimini sürdürüyor. Üretim ve hizmet kalitesi ile örnek ve öncü bir sanayi kuruluşu olan Altınyağ’ın 31 bin metrekaresi açık, 15 bin metrekaresi kapalı alana yayılan fabrikası, yıllık 140 bin ton yağlı tohum işleme, 84 bin ton rafinasyon kapasitesine sahip bulunuyor.

www.altinyag.com.tr